DANTŲ IMPLANTAI – auksinis standartas atkuriant prarastus dantis
Date of publication - 2023 August 24 d.
Ne retai susiduriame su klaidingu išankstiniu nusistatymu, jog dantų implantacija aktuali tik vyresnio amžiaus pacientams. Dantys gali būti prarandami dėl daugybės priežasčių, tarp jų ir nelaimingų atsitikimų, kurie gali nutikti bet kokio amžiaus pacientams. Odontologai vardija, jog tarp dažniausių dantų praradimo priežasčių rasime ir paveldimumą, dantenų ligas bei nepakankamą burnos higieną.
Žinoma, visi odontologai visuomet stengiasi išsaugoti natūralų paciento dantį, tačiau kai to padaryti jau nebeįmanoma, siūloma efektyviausia ir saugiausia alternatyva – dantų implantai. Dantų implantai susideda iš nedidelio titano metalo sraigto, kuris įsodinamas į paciento žandikaulį, po dantenomis, ir keraminės karūnėlės, kuri vizualiai niekuo nesiskiria nuo tikro danties. Implantais galima atkurti tiek vieną prarastą dantį, tiek jų grupę: jei reikalinga atkurti keletą greta esančių dantų, dviem implantais galima atstatyti 3-4 dantis. Ši technologija nėra nauja, tačiau šiuo metu yra laikoma auksiniu standartu odontologijoje, nes tinkamai prižiūrimi implantai tarnauja pacientams visą jų gyvenimą.
Kodėl geriau nedelsti?
Nors dantų implantavimo procedūra nėra pigi, tačiau ji – būtina norint išsaugoti sveiką burnos sąkandį ir gretutinių dantų būklę. Danties implantas iš esmės atkartoja natūralaus danties struktūrą, todėl išvengiama pagrindinio šalutinio reiškinio netekus danties – kaulinio audinio nykimo. Netekus danties, po jo pagrindu esantis kaulas pradeda nykti, dėl ko krypsta ir greta esantys dantys, prastėja sąkandis. Todėl praradus dantį, dantų implantacijos procedūrą rekomenduojama atlikti per vienerius metus. Uždelsus ilgesnį laiką, gali būti reikalinga kaulo regeneracijos operacija, kurios metu siekiama priauginti trūkstamą kaulinį audinį ir atkurti vietą prarasto danties implantui. Ši procedūra trunka keletą mėnesių ir dar išaugina bendrą gydymo kainą.
Ar implantai tinka visiems?
Ne retai pacientai teiraujasi, ar jie yra tinkami implantacijai. Ši procedūra yra taikoma visų amžiaus grupių pacientams, svarbiausiu kriterijumi tinkamumui laikant žandikaulio ir kaulinio audinio pakankamumą, todėl implantacija netinkama vaikams iki maždaug 16 metų. Taip pat vertinamos gretutinės paciento ligos - sergant sunkiomis širdies, kraujagyslių, kepenų ligomis, esant onkologiniam susirgimui ar cukriniam diabetui organizmas gali būti nepakankamai stiprus, kad priimtų implantą. Organizmui atmetus svetimkūnį, jis neprigyja, gali prasidėti aplinkinių audinių pažeidimai. Be to, jei dėl implanto kreipiamasi per vėlai ir kaulinis audinys yra stipriai sunykęs, taikoma kaulinio audinio priauginimo procedūra.
Implantavimo procedūra: žingsnis po žingsnio
- Pirminė konsultacija. Pirmojo vizito pas odontologą metu specialistas išklauso paciento nusiskundimų ir pageidavimų, įvertiną bendrą dantų būklę, atlieka rentgenogramą, įvertina bendrą organizmo būklę ir nustato paciento tinkamumą implantacijai.
- Laikinas dantis. Atlikus įprastą vietinį nuskausminimą, į trūkstamo danties vietą įsriegiamas implantas. Procedūra gali atrodyti baugi, tačiau ji trunka vos 10-15 minučių. Bendra procedūros trukmė priklauso nuo to, kiek dantų implantuojama vienu metu. Įsukus implantą, ant jo tvirtinama laikina galvutė, su kuria pacientas praleidžia nuo 4 iki 6 mėnesių – tiek, kiek trunka visiškai prigyti implantui.
- Nuolatinis dantis. Kuomet implantas visiškai prigyja, odontologas nuima paciento dantų anspaudus ir yra gaminama nuolatinė implanto galvutė. Parenkant atitinkamą spalvą ir formą siekiama atkurti dantį, visiškai atkartojantį kitus paciento dantis ir vizualiai identišką jiems.
- Nuolatinio danties tvirtinimas. Pagaminus atkuriamo danties galvutę, ši pritvirtinama prie prigijusio implanto. Prisukama konstrukcija patogi tuo, jog esant reikalui dantis vėl galima išimti, atlikti korekcijas ir nesunkiai įstatyti į vietą.
Kaip prižiūrėti implantą?
Po procedūros pacientas labai greitai gali grįžti į įprastą dienos ritmą. Tačiau rekomenduojama pirmąją parą po implantacijos valgyti minkštą, kambario temperatūros maistą, stengtis neliesti implanto vietos liežuviu bei rankomis. Burnos higiena – ypač aktuali, tačiau valant dantis svarbu nepažeisti siūlų. Pirmą parą po implantacijos burnos skalauti nereikia, o vėliau skiriamas specialus tirpalas, kurį pacientai naudoja 10 dienų. Keletą dienų po procedūros rekomenduojame vengti fizinio krūvio, neperšalti, nesilankyti pirtyse, nevartoti kraują skystinančių vaistų. Sugijusį implantą prižiūrime kaip visus nuolatinius dantis, reguliariai atliekame burnos higieną ir lankomės pas odontologą apžiūrai.
Dažniausi klausimai apie implantaciją
UnaVita klinikoje dantų implantavimo procedūras atlieka burnos, veido ir žandikaulių chirurgas Raimundas Golubevas. Neįkainojamą patirtį turintis aukščiausio lygio specialistas atlieka procedūras patiems sudėtingiausiems pacientams ir džiaugiasi ypač gerais darbo rezultatais.
- Kas yra vienmomentė implantacija? Ar ji visada gali būti taikoma?
Vienmomentė implantacija yra implantavimo būdas, kuomet implantas įsriegiamas iš karto po danties šalinimo. Vainikėlis ar protezas taip pat tvirtinami iš karto. Procedūra išsiskiria tuo, jog sutaupome labai daug laiko – nereikia laukti, kol sugis kaulas po danties šalinimo ir prigis implantas, tačiau ši procedūra gali būti atliekama tik įvertinus rizikas ir gretutinius veiksnius. Žinoma, puiku kai nereikia atkelti dantenų, o žaizda potencialiai gyja greičiau, tačiau retai kada rauname sveikus dantis, o priežastys, dėl kurių buvo šalinamas dantis, gali apsunkinti ir vienmomentę implantaciją. Tai – puikus metodas, tačiau ar jis tinkamas konkrečiu atveju, gali pasakyti tik specialistas.
- Ar įmanoma dantų implantavimą atlikti su narkoze?
Išimtinais atvejais narkozė galima, tačiau tai – labai reti atvejai. Ne retai susiduriama su išankstiniu nusistatymu, kad dantų implantavimas yra labai baisi ir skausminga procedūra, tačiau jos nereikėtų bijoti labiau nei bet kurio kito vizito pas odontologą. Vietinės nejautros pilnai pakanka numalšinti nemaloniam skausmui, procedūros metu pacientas gali komunikuoti su specialistu. Ne kartą iš pacientų esame girdėję, jog dantų šalinimas – daug nemalonesnis už implantaciją.
- Ar dantų implantai tinka rūkantiems?
Rūkymas – viena iš pagrindinių priežasčių, dėk kurių kyla dantenų ligos. Iš tiesų, rūkymas daro įtaką ilgalaikiam implanto gerbūviui, pradedant nuo to, jog rūkantiems pacientams implantai gyja ilgiau, nes nikotinas lėtina šiuos procesus, o dantenos turi padidintą riziką užkrėtimams. Idealiu atveju, implantai skirti sveikiems, nerūkantiems pacientams, tačiau jie tikrai statomi ir rūkantiems. Kaip papildomai prižiūrėti implantus rūkantiems, jums paaiškins specialistai.
- Ar galima pagreitinti dantų implantavimo proceso eigą?
Kad dantų implantavimas būtų sėkmingas, tarp titano implanto paviršiaus ir jį supančio kaulo turi įvykti integracija. Po to, kai implantas įstatomas į žandikaulį, gijimo procesas vyksta visiškai nejudinant danties implanto. Iš tiesų, procesas labai panašus į lūžusio kaulo gijimą. Per maždaug 3 mėnesius sugyja apatinis žandikaulis, per 4 – viršutinis. Papildomas laikotarpis reikalingas, kad implantas galėtų visiškai atlaikyti kandimo spaudimą vos tik jam leidžiama pilnai funkcionuoti. Kadangi visa tai atlieka žmogaus kūnas, vargu ar įmanoma paspartinti šiuos procesus. Vienintelis galimas būdas – vienmomentė implantacija, tačiau ji tinkama ne visais atvejais.
UnaVita klinikoje dirbantis veido ir žandikaulių chirurgas Raimundas Golubevas pasirūpins jūsų sveika ir gražia šypsena. Klinikoje atliekamos chirurginio gydymo procedūros bei implantacija. Už implantavimo paslaugas galite atsiskaityti ir išsimokėtinai, sudarant jums patogų atsiskaitymo planą. Plačiau apie sutarčių sudarymą ir atsikaitymo būdus jus pakonsultuos klinikos administracija. Registruokitės pirmai konsultacijai: +370 (652) 33 547