Manualinė terapija – ypatingas gydymas rankomis

Date of publication - 2024 February 26 d.

 

“Tai – medicina, ar labiau magija?” – tokių klausimų dažnai sulaukia UnaVita klinikos kineziterapeutas - manualinės terapijos specialistas Justas Kamandulis. Būtent manualinė terapija yra sritis, kurioje su manualinės terapijos specialistu anksčiau nesusidūrusiems pacientams kyla daugiausia emocijų ir nuostabos. Skauda galvą? Nenustebkite, jog manualinės terapijos specialistas pradės ieškoti priežasties pėdose.   

Kas yra manualinė terapija?  

Lotynų kalboje žodis „manus” reiškia gniaužtus, leteną, plaštaką. Manualinė terapija iš esmės yra paciento būklės diagnozavimas ir gydymas rankomis. Manualinė terapija apima raumeninį, sausgyslinį, raištinį, jungiamojo audinio, sąnarinį ir nervinį lygmenis. Nepriekaištingai žmogaus anatomiją išmanantys manualinės terapijos specialistai iš kitų medicinos sričių atstovų išsiskiria tuo, jog žmogaus kūną mato visai iš kitos perspektyvos ir būtent tai jiems padeda jau pirmojo susitikimo metu vos per keletą minučių „atrasti“ blogos savijautos priežastis.

Kiekvienas pirmą kartą pas manualinės terapijos specialistą atvykęs pacientas pirmiausia bendrauja su specialistu. Tuomet specialistas atlieka manualinę diagnostiką, kurioje pagrinde naudojamas raumenų atsakas, siekiant nustatyti, kaip raumuo jaučiasi žmogaus organizme. Taikant įvairias provokacijas, pavyzdžiui, krūvio, psichologines ar kvėpavimo – galima surasti, kur yra problema. Manualinės terapijos tikslas – panaikinti skausmo priežastis, tuomet dingsta ir skausmas.  

Skauda vienoje vietoje, o gydome kitą?  

Nors pacientams dažniausiai tai – labai neįprasta, mūsų skausmo priežastis manualinės terapijos specialistai randa visai kitose vietose, nei kad mes būtume nuspėję. Pas manualinės terapijos specialistus pacientai dažniausiai kreipiasi dėl skausmų juosmens srityje, kojose, kaklo ir rankos skausmų, peties sąnario skausmų. Taip pat itin dažnai kreipiamasi dėl skausmų pečių ir kaklo srityje bei nenustatyto pobūdžio galvos skausmų bei aiškiai išreikšto galūnių judesių ir jautrumo pažeidimo, tokio kaip galūnių tirpimas. Žinoma, manualinės terapijos specialistai padeda žmonėms su stuburo iškrypimu, po įvairių operacijų ir traumų, tačiau nei vieno šio specialisto nenustebins ir pacientai su skausmais krūtinės ląstoje ir skausmais, primenančiais širdies ploto skausmą. Lėtinis nuovargis taip pat gali būti gydomas manualinės terapijos metu ir ieškoma fizinės šios būklės priežasties.  

Manualinės terapijos gydymas  

Apie manualinė terapiją sklando mitai, jog šis gydymas yra skausmingas ir pavojingas. Iš tiesų, vis dar egzistuoja manualinės terapijos specialistų, kurie naudoja manipuliacijos technikas, kuriose vienu staigiu koncentruotu judesiu specialistas įstato į vietą kaulą. UnaVita klinikoje dirbantis kineziterapeutas – manualinės terapijos specialistas Justas Kamandulis teigia, jog ši praktika nėra saugi nei pacientui, nei pačiam specialistui, kuris turėtų prisiimti atsakomybę tuo atveju, jei manipuliacija nepavyks. Todėl jis naudoja mobilizacijos metodus, kurie neturi jokių šalutinių poveikių ir yra visiškai saugūs, tačiau tokie pat efektyvūs.

Žinoma, kiekvienu atveju metodai parenkami visiškai individualiai ir pritaikomi konkrečiam pacientui. Kineziterapeutas – manualinės terapijos specialistas Justas Kamandulis teigia, jog kartais pakanka vieno apsilankymo, per kurį pavyksta išspręsti pacientą kamuojančią problemą. Žinoma, jei problema tęsiasi ilgą laiką, pavyzdžiui, dešimt metų, gali prireikti 5 ir daugiau vizitų, per kuriuos siekiama pašalinti jos priežastį. Tam naudojami įvairūs metodai: taškinio masažo elementai, padėties palaikymas, mobilizacijos bei specialūs pratimai. Įprastai specialistas su savo pacientais susitinka tris kartus – tiek vidutiniškai užsiėmimų reikia norint sugrąžinti žmonėms gyvenimą be skausmo ir nepatogumų.  

O ar nepakanka kineziterapijos?  

Kineziterapija nuo manualinės terapijos pirmiausia skiriasi savi diagnostiniais principais. Kineziterapijos diagnostikos pagrindas yra ortopediniai testai, kas nėra taip tikslu kaip manualinė diagnostika. Nors ir manualinėje terapijoje yra naudojami įvairūs pratimai, tačiau kineziterapijoje jie yra gydymo pagrindas ir ne visais atvejais tai – būtent tas sprendimas, kurio reikia pacientui. „Pratimu kaulo į vietą nesugrąžinsi,“ – teigia kineziterapeutas – manualinės terapijos specialistas Justas Kamandulis ir čia pat pabrėžia, kad kineziterapija taip pat yra puikus gydymo būdas, tačiau ji sprendžia kiek kito pobūdžio problemas, kurios yra kiek mažiau kompleksinės.   

Pagrindiniai mitai apie manualinę terapiją  

„Bijau, kad skaudės“

Kineziterapeutas – manualinės terapijos specialistas Justas Kamandulis su šiuo mitu susiduria bene dažniausiai ir su šypsena atsako, kad ši baimė suformuota manipuliacijų metodikos, kurios jis vengia. Beveik visiems jo pacientams užsiėmimų metu neskauda, o palengvėjimą galima pajusti iškart.  

„Niekas nepadėjo, ir čia nepadės“

Ne retai pas manualinės terapijos specialistą kreipiamasi kai jau aplankyta eilė kitų specialistų, kuriems nepavyko nustatyti skausmo priežasties. Iš tiesų, su tokiu nusistatymu tenka kovoti, tačiau specialistas turi savų „triukų“, kuriais čia pat vietoje, diagnostikos metu, pademonstruoja pacientui, kokią galią turi manualinės terapijos specialistas ir kiek daug galima pakeisti, pavyzdžiui, giliu kvėpavimu. Pokalbio metu tenka suteikti pacientams vilties ir įkvėpti pasitikėjimo ne tik specialistu, bet ir savimi, kas yra labai svarbu gydymo sėkmei. Manualinės terapijos specialistas teigia, jog iš tiesų gali pasitaikyti atvejų, kuomet jis negali padėti pacientui, tačiau vien manualinė diagnostika yra be galo vertinga, nes jos metu gauta informacija gali padėti nukreipiant pacientą pas kitos srities medicinos specialistą.  

„Manualinė terapija tėra stipresnis masažas“

Masažo metu yra dirbama su raumenimis ir masažo specialisto žinių tikrai nepakanka norint atlikti manualines terapijas. Manualinės terapijos specialistai ieško skausmo priežasties ir itin giliai išmano žmogaus anatomiją ne tik raumenų lygyje, bet ir išmano sąnarius, raiščius giliai veikiančius metodus. Taip, manualinėje terapijoje taikomi masažo elementai, tačiau tai tik viena iš terapijos dalių. 

Kada atvykti pas manualinės terapijos specialistą?  

UnaVita klinikoje dirbantis manualinės terapijos specialistas Justas Kamandulis teigia, jog daugiausiai pacientų sulaukia rudenį ir pavasarį, būtent vasario-kovo mėnesiais. Vasarą ir žiemą jo pacientus kamuojančios problemos paprastai kiek aprimsta, na o prasidedant pavasariui, kuomet mūsų organizmai yra pavargę ir išsiilgę saulės šviesos, pradeda aštrėti kamuojančios problemos. Specialistas primena, jog blogiausia, ką galite padaryti sau, tai ignoruoti skausmą ir laukti, kol jis praeis savaime. Jei pajutę skausmą imsitės ieškoti jo priežasties, tikėtina, kad ją pavyks išspręsti greitai ir nesudėtingai. Tuo tarpu lėtinių skausmų gydymas reikalauja daug daugiau laiko, kurį būtų pavykę sutaupyti, jei pas specialistą kreiptumėtės laiku. Be to, gyvenimas skausme atsiliepia ir žmogaus gyvenimo kokybei bei psichologinei būsenai, tad nelaukite – kreipkitės pas specialistą. 

Registruokitės pirmam užsiėmimui pas kineziterapeutą – manualinės terapijos specialistą Justą Kamandulį telefonu +370 652 33547 arba https://unavita.lt/registracija

Kineziterapeutas – manualinės terapijos specialistas
Justas Kamandulis
Your cart is empty
My Cart -
Total Amount ...
Account
Registracija telefonu
I agree
In order to improve the quality of your browsing, we use cookies on this website for statistical and direct marketing purposes, which you can cancel at any time by changing the settings of your internet browser and deleting the saved cookies. More.